home

روز جهانی ایدز، اول دسامبر (برابر ۱۰ آذر)، از سال ۱۹۸۸ نه تنها به خاطر افزایش بودجه ها بلکه برای افزایش آگاهی، آموزش و مبارزه با تبعیض ها تعیین شد، همچنین اهمیت روز جهانی ایدز در این است که به عموم مردم یاد‌آور می شویم که HIV از بین نرفته است و هنوز کارهای زیادی است که باید انجام شود. شعار روز جهانی ایدز در سالهای 2011 تا 2015، “به صفر رساندن موارد جدیدآلودگی و همچنین مرگ ناشی از بیماری اچ آی وی است.

حدود نیمی از افراد آلوده به HIV زیر ۲۵ سال هستند و قبل از سن ۳۵ سالگی به دلیل ایدز از بین خواهند رفت. ۹۵% تمام آلوده شدگان به HIV/ AIDS در کشورهای در حال توسعه هستند اما همچنان HIV بعنوان تهدیدی برای تمامی سنین و ملل باقی است. به همین دلیل است که شاهد توصیه های مختلفی برای پیشگیری از ویروس HIV هستیم.
با هدف آشنایی با ایدز، پیشگیری از ابتلا و شیوع بیشتر این ویروس، اقدامات متفاوتی وجود دارد که باید در سطح بین المللی انجام شود. به طور مثال پایان دادن تبعیض در افراد آلوده به HIV و ایدز یکی از این موارد است.
همچنین آموزش مردم در زمینه های رابطه جنسی ایمن تر (safer sex) و تزریقات، از طریق رسانه ها یا کانال های دیگر از موارد موثر محسوب می شود. تامین کاندوم رایگان میان مردم در کشورهای در حال توسعه و تامین کمک های مالی و پزشکی برای درمان آلودگان به HIV/AIDS نیز از دیگر اقدامات موثر در این زمینه است.
سازمان بهداشت جهانی امسال اول دسامبر را به مناسبت روز جهانی ایدز با شعار « اجازه دهید خود جوامع رهبری کنند » گرامی می دارد .
ال جی بی تی کیو ها و کارگران جنسی جزو اقشار اسیب پذیر در مقابل این بیماری هستند .
متاسفانه افرادی ال جی بی تی در افغانستان که بیشتر در معرض روابط جنسی پرخطر و حفاظت نشده قرار دارند و همچنان بدلیل تبعیض ها و محرومیت های که در جوامع افغانستان تجربه میکنند از امکان دسترسی به امکانات پزشکی و درمانی و روش های جلوگیری از انتقال این بیماری را ندارد .